تاریخچه شهر

 

وآنگاه راکه ابراهیم فرمود خدای من این سرزمین را شهر پر امن و امانی گردان(بقره 126)

به سرزمینی قدم نهاده اید که از همان ابتدای تاریخ به بشر امپراتوران و سرداران بزرگ عالم هر از چندگاهی از آن گذشته اند.

در حدود نیمه هزاره سوم قبل از میلاد(چهار هزارو پانصد سال پیش) بابل بر اثر هجوم گوتی ها که از کوههای خود در مشرق زاب صغیر در دره دیالۀ علیا فرود آمده بودند نابود شده آنان مدت چند قرن تهدیدی برای ساکنان دشت-مرکز عالم در آن دوران(بین النهرین)- بودند(رومن گریشمن،1374،ص44) در هزاره های بعد اقوام و ملتهای متعددی چون اورارتو،آشور،سکاها وماناها در سیطره بر این بهشت خاکی به مبارزه پرداختند.ماناها از پایتخت سیاسی خود،ایزیرتو(قلایچی در غرب شهرستان بوکان) اتحادیه خود را وسعت بخشیده و شهر دولت موساسیر(ربط) را متحد خویش کردند. این شهر دولت که برای اولین بار در سال 843ق.م شلمانسر سوم پادشاه آشور در سفر جنگی خود به زاگرس از آن یاد می کند. میعدگاه تمدنهای منطقه ومرکزعبادی و نذورات بوده است.مردمان و شاهان برای برکت یابی و تقدیس، شمشیر و سپر خود را در این معبد بزرگ می نهادند و شاهان بزرگ فرزندان خود را به خدمت این قبله هزاره های قبل از میلاد می فرستادند.

موصاصیر که آشوری ها آن را آردینی یا شهرآفتاب می خواندند، تا آینکه در حمله هشتم سارگن دوم(705-722 ق.م) از سری حملات  سالیانه و غارتگرانه آشوری ها از این شهر گذشته و آن را ویران کرده است،سارگن در سنگ نوشته خود به توصیف آبشارها،رودخانه هاو جنگلهای پرپشت این منطقه پرداخته است.

در سالهای آغازین قرن ششم قبل از میلاد با قدرت گیری روزافزون مادها این منطقه نیز به متصرفات آنها افزوده شده و در سال 593ق.م از آن به عنوان تابع دولت ماد یاد شده است. در دوران حکومتهای بعدی ماد،هخامنشی ،سلوکی،اشکانی و ساسانی به نام رپیتوا یعنی الهۀخورشید و تابستان تقدیس و مورد احترام بوده است.تا اینکه در دوران پادشاهی به نام قیروان خورشید اسلام تابیدن گرفت. بعد از اسلام نام این شهر رباط و بعدها به ربط تغییر یافت.(تپه های 1 و 2 با شماره ثبت 601 و 620  به ثبت آثار ملی میراث فرهنگی کشور رسیده اند.

از سال 1384 به بعد کاوش باستانشناسی در شهر ربط شروع شده و کف سنگ فرش که به صورت دوایر متحد المرکزهندسی با کناره های گیس باف و خوشه های گندم تزیین شده شناسایی و خاکبرداری شده است.در این حفاری ها اثار فراوانی همچون آجرهای لعابدار منقوش به نقش اساطیری الهۀ بالدار، نقوش حیوانی، گیاهی و خط میخی بدست آمده است. باستان شناسان بر این باورند که با ادامه این حفاریها بسیاری از آراء گذشته تاریخ تغییر خواهد یافت.(نمونه های از کف معبد و نقوش آن در پارک خطی شهر قابل بازسازی شده است)

در دورانهای بعد نیزنامدارانی چون یوسف اصم مفسر بزرگ قران و عزیز خان مکری اجودانباشی بزرگترین شخصیت نظامی دورۀ قاجار در این دیار رشد و بالندگی یافتند.

تاریخچه ربط به حضور قوم مانا که برای اولین بار در سال 843 قبل از میلاد در میان متون آشوری ظاهر می شود بر می گردد . دولت مانا در اوج قدرت خود حوضه ی جنوبی و شرقی دریاچه ارومیه منطقه میانه و دره قزل اوزن را در اختیار داشته و پایتخت اصلی آن این برتو  نام داشت از مهمترین محوطه های منسوب به مانا می توان به حسنلو – زیویه ، قلایچی و ربط اشاره کرد – دولت ماا در سالهای پایانی قرن 7 قبل از میلاد با افزایش قدرت دولت ماد به قلمرو این پادشاهی الحاق شد و برای آخرین بار در سال 593 قبل از میلاد از آن بعنوان تابع دولت ماد یاد می شود . با توجه به نوشته ها و نقوش حک شده بر روی آجرهای با ابعاد مختلف (30×30 – 40×40) (33×33) کارشناسان  میراث فرهنگی معتقدند که قطعه ربط 2 مربوط به دوران مانا بود ، و پایتخت موصاصیر می باشد و معبد مهم و مورد احترام اورارتوئی و گاهی آشوری و مانا به نام خدای هالدینی (خالدینی) نیز در آن قرار دارد – محوطه این تپه حدود 50 هکتار و قطعه های زیادی نیز بعنوان دژهای محافظ این شهر مهم و باستانی در اطراف آن قرار دارد . شهر ربط در دورانهای مختلف بعد از حکومت مانا در دوران مادها – هخامنشی ها و ساسانيان نيز يک شهر و مرکز  مهم بوده که قبل از اسلام نام آن  رپيتوا يعني الهه خورشيد و تابستان بوده  و در زمان حمله اسلام نيز داراي پادشاهي بنام قيروان بوده و مردمان آن آتش پرست بوده اند که در مقابل لشکريان اسلام شکست خورده و به اسلام گرويده اند بعد از اسلام نام اين شهر رباط بوده و بعداً به ربط تغير يافته است . و هم اکنون نيز اين شهر يکي از مناسبترين محل در منطقه براي توسعه شهري بوده  و در محلي استراتژيک و مناسب از هر جهت قرار گرفته است .

در دهۀ هفتاد میلادی سازمانهای جهانی حمایت از آوارگان یزرگترین اردوگاه آوارگان کرد عراقی به رهبری ملا مصطفی بارزانی را در دشت زیبای ربط ایجاد کردند. در خلال جنگ تحمیلی بیش از 72 بار حملات هوایی نشانی از پایداری این مرز و بوم است.

اکنون نیز شهر ربط محل سکونت ایل گورک مکری با زبان کردی سورانی و لهجه مکریانی بوده از راههای مواصلاتی و بسیار مهمی است که هر روزه از کردستان عراق  کالاهای وارداتی را به شهرهای داخلی ایران می رساند.   

عکس هایی از آثار مکشوفه تپه های باستانی ربط :

 

 

 

 

 

 

 

 

موقعیت جغرافیایی :

شهر ربط در شمال غرب کشور و در جنوب استان آذربایجان غربی و در 15 کیلومتری شهر سردشت بر روی جاده مواصلاتی مهاباد سردشت و در 6 کیلومتری سه راهی مهاباد – بانه – سردشت واقع شده است .

شهر ربط نسبت به شهر سردشت (مرکز شهرستان) دارای توپوگرافی نسبتاً هموار بوده که اطراف آن را در سمت شمال و شرق جنگلهای محلی با پوشش غالب بلوط ایرانی احاطه کرده است و رودخانه زاب در سمت غرب جلوه دیگری به این شهر بخشیده است .

از جمله فاکتورهای مهم که شهر ربط را از سایر شهرها هم تراز خود متمایز می نماید وجود شهرک صنعتی در یک کیلومتری این شهر می باشد محدودیت های جغرافیایی شهر سردشت ، ، فضای هموار و رو به گسترش  توسعه شهری ، فاصله نه چندان دور از مرکز شهرستان ، قرار گیری بر سر راه جاده مواصلاتی بین شهری چندین شهر از جمله دلایل دیگر توسعه روز افزون شهر ربط می باشد .

 

ربط در نیمه دوم سال 1382 به شهر تبدیل و در این مدت تا کنون رشد چشمگیری از لحاظ توسعه و عمران شهری داشته که با رشد جمعیت 5/6 درصد پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به شدت بر جمعیت آن افزوده شده است  جمعیت شهر ربط بر اساس سر شماری سال 1385 ، 8229 نفر بوده این در حالیست که اکثر شهرنداندر زمان سر شماری مشغول کار کشاورزی و ... در روستاها و شهرهای همجوار بوده اند تخمینی زده می شود که جمعیت واقعی ربط 12 هزار نفر می باشد .

از آثای دیدنی و مناطق گردشگری می توان به جنگلهای انبوه و زیبای اطراف شهر که در نوع خود بی نظیر ترین تفرجگاه طبیعی محسوب می گردند و چمشه آب معدنی گروان با منظره منحصر بفر خود می باشد .

همچنین وجود آثار باستانی مربوط به هزاره اول پیش از میلاد مسیح که شامل چندین محوطه به مساحت حدود 50 هکتار می باشد می توان در جذب گردشگران و علاقه مندان نقش مهمی را داشته باشد

 

 

سامانه پیامک

SMS

سامانه ارتباطی 137

آمار بازدیدکنندگان سایت

2291936
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
468
471
2869
8859
28339
2291936

امروز: سه شنبه، 19 فروردين 1399

اوقات شرعی

تبلیغات

telegram